swot analizi ornegiAnasayfa // Belirtilmemiş // SWOT ANALiZi ÖRNEÄži

Güçlü Yönler:

*Wal-Mart perakende sektöründe güçlü bir marka olmanın yanı sıra çok geniş bir ürün yelpazesini tek bir mağaza çatısı altında müşterilerine sunma kapasitesine ve gücüne sahiptir. Sektöründe çok önemli bir prestije ve marka değerine sahiptir.

*Wal-Mart son yıllarda oldukça büyüdü ve global genişleme tecrübesi kazandı. Örnek olarak ingiltere kökenli ASDA yı bünyesine katmasını gösterebiliriz.

*Firma kendi bünyesinde çok önemli ve değerli yeteneklere sahip buna örnek olarak uluslararası lojistik sistemini destekleyen bilgi teknolojilerini gösterebiliriz.Bu sistem sayesinde her bir ürünün ülkeler hatta mağazalar bazında satış performanslarını inceleme imkanına sahip oluyorlar. Bilgi teknolojileri aynı zamanda Wal-Mart’ ın etkili tedarik sistemini de destekliyor.

*insan kaynakları yönetiminde ve geliştirilmesinde odaklanılmış bir strateji mevcuttur. Çalışanları Wal-Mart’ın işi için kilit noktadır ve firma çalışanlarını eğitmek ve bu eğitimin sürekliliğini sağlamak için önemli rakamlara ulaşan para ve zaman harcamaktadır.

Zayıf Yönler:

*Wal-Mart dünyanın en büyük bakkal tarzı perakendecisi ve sektörün kontrolünü elinde bulunduruyor. Bilgi Teknolojilerinin avantajına rağmen çok büyük kontrol alanından dolayı bazı alanlarda zayıf kalabilir.

*Wal-Mart bir çok sektörde çok çeşitli ürün sattığı için sadece belirli ürünlere odaklanmış rakiplerinin sahip olduğu esnekliğe sahip olmayabilir.

*Firma uluslararası piyasada iş yapmasına rağmen çok az sayıda ülke sınırları içinde mağazaları bulunmaktadır. A.B.D. dışında 14 ülkede operasyonlarını sürdürmektedir. ingilteredeki ve Japonyadaki mağazaları Amerika kıtası dışındaki merkezleridir.

Fırsatlar:

*Avrupa ve Çin gibi daha spesifik pazarlara bu pazarlarda hali hazırda aktif olan global perakendecileri devralmak, birleşmek ve stratejik anlaşmalar yaparak odaklanabilirler.

*Wal-Mart mağazaları şu anda çok az sayıda ülkede faaliyet göstermekte bu da önlerine Çin ve Hindistan gibi önemli nüfusa sahip ülkelerde faaliyete geçerek pazarlarını büyütebilme fırsatını sunuyor.

*Yeni lokasyonlar ve mağaza tipleri Wal-Mart’a pazarını geliştirmesi için yeni fırsatlar sunmaktadır. Devasa süper merkezlerden, lokal ve alış veriş merkezi tarzı mekanlara yönlenmişlerdir.

*Wal-Mart’ın büyük, süper mağazalarla devam etmek olan hali hazırdaki stratejisi için fırsatlar bulunmaktadır.

Tehditler:

* Bir numara olmak lokal ve global rekabetin hedefi olmayı yanında getirir. Bir numarada tutunmak bir numara olmaktan daha zordur.

*Global bir perakendeci olmak iş yaptığınız ülkelerde politik problemlerde karşı karşıya kalma riskini taşır. Bu tür politik problemleri aşmak çoğu zaman zordur ve yıpratıcıdır.

*Tüketim mallarının fiyatları düşen üretim maliyetleri nedeniyle bir düşüş trendi içine girmiştir. Üretim maliyetlerinin düşüş sebebi ise firmaların üretimlerini daha düşük maliyete sağlayabilecekleri ülkelere kaydırmalırıdır. Bu süreç sonucu fiyatlarda oluşan rekabet bazı ürün gruplarında ciddi fiyat düşüşlerine dolayısıyla gelir kaybına neden olmaktadır. Aşırı fiyat rekabeti her firma için olduğu gibi Wal-Mart gibi her zaman en ucuz fiyatları garanti eden bir firma için de önemli bir tehdittir.

‘Wal-Mart Stores, Inc. 31 Ocak 2006 tarihinde bir önceki mali yıla ait 316 milyar dolara ulaşan satışlarıyla ve 11.2 milyar dolar net karıyla dünyanın en büyük perakende magazalar zinciridir. Dünya çapında 1.6 milyon kişinin çalıştığı firmanın 3600 den tesisi vardır ve bunların 1570 inden fazlası A.B.D. sınırları içindedir.’

ALINTIDIR : www.soruman.com